Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph (James) Rademacher

Deceased

Bishop of Fort Wayne, Indiana


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1840BornWestphalia, MI
2 Aug 186322.7Ordained PriestPriest of Fort Wayne, Indiana, USA
3 Apr 188342.3AppointedBishop of Nashville, Tennessee, USA
24 Jun 188342.6Ordained BishopBishop of Nashville, Tennessee, USA
14 Jul 189352.6AppointedBishop of Fort Wayne, Indiana, USA
12 Jun 190059.5DiedBishop of Fort Wayne, Indiana, USA

MicroData Summary for Joseph (James) Rademacher:
Bishop Joseph (James) Rademacher (born , died ) Bishop of Fort Wayne

  • a priest for 36.9 years
  • a bishop for 17.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 402, and Page 597

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013