Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Quinlan, S.S.C.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ch’unch’ŏn

Titular Bishop of Bocconia


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1896BornBorrisoleigh, Ireland
2 Feb 192023.4Ordained PriestPriest of Missionary Society of St. Columban
194043.3AppointedPrefect of Shunsen, Korea (South)
194346.3ResignedPrefect of Shunsen, Korea (South)
12 Nov 194852.2AppointedPrefect of Chunchon, Korea (South)
20 Sep 195559.0AppointedTitular Bishop of Furnos Maior
20 Sep 195559.0AppointedVicar Apostolic of Chunchon, Korea (South)
23 Nov 195559.2Ordained BishopTitular Bishop of Furnos Maior
10 Mar 196265.5AppointedBishop of Ch’unch’ŏn, Korea (South)
16 Nov 196569.2ResignedBishop of Ch’unch’ŏn, Korea (South)
16 Nov 196569.2AppointedTitular Bishop of Bocconia
31 Dec 197074.3DiedBishop Emeritus of Ch’unch’ŏn, Korea (South)

MicroData Summary for Thomas Quinlan:
Bishop Thomas Quinlan S.S.C.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Ch’unch’ŏn

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 15.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 112, Additions/Corrections (front)
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 106

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013