Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Stewart, S.S.C.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Ch’unch’ŏn


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1925BornWoodford, Ireland
21 Dec 195025.3Ordained PriestPriest of Missionary Society of St. Columban
1 Feb 196640.4AppointedBishop of Ch’unch’ŏn, Korea (South)
11 May 196640.7Ordained BishopBishop of Ch’unch’ŏn, Korea (South)
21 May 199468.7ResignedBishop of Ch’unch’ŏn, Korea (South)
30 Oct 199469.2DiedBishop Emeritus of Ch’unch’ŏn, Korea (South)

MicroData Summary for Thomas Stewart:
Bishop Thomas Stewart S.S.C.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Ch’unch’ŏn

  • a priest for 43.8 years
  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015