Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Benjamin Evsevides

Deceased

Archbishop Emeritus

Note/Previous Titular See: (Nauplia, Orthodox)


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1821BornCostantinopoli
6 Aug 185130.1Ordained BishopArchbishop
3 Nov 186241.4ResignedArchbishop
3 Nov 186241.4Converted
1895²73.5DiedArchbishop Emeritus

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Benjamin Evsevides:
Archbishop Benjamin Evsevides (born ) Archbishop Emeritus of (unknown)

  • a bishop for 43.4 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: CB, 8 Feb 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013