Catholic-Hierarchy DC

Josť Cardinal Pereira de Lacerda

Deceased

Bishop of Faro {Algarve}

Cardinal-Priest of Santa Susanna


Events

DateAgeEventTitle
7 Jun 1662BornMoura
20 May 169028.0Ordained PriestPriest
8 Jun 171654.0AppointedBishop of Faro {Algarve}, Portugal
29 Nov 171957.5Elevated to Cardinal
16 Jun 172159.0InstalledCardinal-Priest of Santa Susanna
28 Sep 173876.3DiedBishop of Faro {Algarve}, Portugal

MicroData Summary for Josť Pereira de Lacerda:
Cardinal Josť Pereira de Lacerda (born , died ) Bishop of Faro {Algarve}

  • a priest for 48.4 years
  • a cardinal for 18.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 29 Nov 1719

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013