Catholic-Hierarchy DC

Tomás Cardinal Ó Fiaich

Deceased

Archbishop of Armagh

Cardinal-Priest of San Patrizio


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1923BornCrossmaglen
6 Jul 194824.7Ordained PriestPriest of Armagh, Ireland
18 Aug 197753.8AppointedArchbishop of Armagh, Ireland
2 Oct 197753.9Ordained BishopArchbishop of Armagh, Ireland
30 Jun 197955.7Elevated to Cardinal
30 Jun 197955.7AppointedCardinal-Priest of San Patrizio
8 May 199066.5DiedArchbishop of Armagh, Ireland

MicroData Summary for Tomás Ó Fiaich:
Cardinal Tomás Ó Fiaich (born , died ) Archbishop of Armagh

  • a priest for 41.8 years
  • a bishop for 12.6 years
  • a cardinal for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 121
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013