Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Lagan

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Derry, Ireland

Titular Bishop of Sidnacestre


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1934Born
19 Jun 196025.6Ordained PriestPriest of Derry, Ireland
4 Feb 198853.2AppointedAuxiliary Bishop of Derry, Ireland
4 Feb 198853.2AppointedTitular Bishop of Sidnacestre
20 Mar 198853.3Ordained BishopTitular Bishop of Sidnacestre
6 May 201075.5RetiredAuxiliary Bishop of Derry, Ireland
9 Jun 202085.6DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Derry, Ireland

MicroData Summary for Francis Lagan
Bishop Francis Lagan (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Derry

EventPlace
Birth PlaceMaghera
Ordained BishopS. Eugene, Cathedral, Derry, Diocese of Derry
Death PlaceAltnagelvin, Hospital, Londonderry, Diocese of Derry
Buried Place (Original)St. Patrick's, Cemetery, Glen. Maghera

  • a priest for 59.9 years
  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 6 May 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Number 9,616
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 121
  • d.loc: CB, 9 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 10 Jun 2020

Quantcast