Catholic-Hierarchy DC

Bishop Faustin Ngabu

Bishop Emeritus of Goma, Congo (Dem. Rep.)


Events

DateAgeEventTitle
1935 Born
21 Dec 196328.9Ordained PriestPriest
25 Apr 197439.3AppointedCoadjutor Bishop of Goma, Congo (Dem. Rep.)
25 Apr 197439.3AppointedTitular Bishop of Tigamibena
7 Sep 197439.6SucceededBishop of Goma, Congo (Dem. Rep.)
27 Oct 197439.8Ordained BishopBishop of Goma, Congo (Dem. Rep.)
18 Mar 201075.2RetiredBishop of Goma, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Faustin Ngabu
Bishop Faustin Ngabu (born 1935) Bishop Emeritus of Goma

EventPlace
Birth PlaceLokwa

Please contact the Bishop through the Diocese of Goma.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 18 Mar 2010

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018