Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dorylas Moreau

Deceased

Bishop Emeritus of Rouyn-Noranda, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
15 Jul 1947Born
20 May 197224.8Ordained PriestPriest of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec, Canada
30 Nov 200154.3AppointedBishop of Rouyn-Noranda, Québec, Canada
2 Mar 200254.6Ordained BishopBishop of Rouyn-Noranda, Québec, Canada
25 Jun 201971.9ResignedBishop of Rouyn-Noranda, Québec, Canada
22 Oct 201972.2DiedBishop Emeritus of Rouyn-Noranda, Québec, Canada

MicroData Summary for Dorylas Moreau
Bishop Dorylas Moreau (born , died ) Bishop Emeritus of Rouyn-Noranda

EventPlace
Birth PlaceKamouraska
Ordained BishopSaint Joseph, Church, Rouyn-Noranda, Diocese of Rouyn-Noranda, Québec
Death PlaceMaison de soins palliatifs l'Envoi, Rouyn-Noranda, Diocese of Rouyn-Noranda, Québec

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 17.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Number 14,140
  • r: Bollettino, 25 Jun 2019
  • d: CB, 23 Oct 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast