Catholic-Hierarchy DC

Bishop Theophile Meerschaert

Deceased

Bishop of Oklahoma


Events

DateAgeEventTitle
24 Aug 1847BornRussignies, Belgium
23 Dec 187124.3Ordained PriestPriest
2 Jun 189143.8AppointedVicar Apostolic of Indian Territory, Oklahoma, USA
2 Jun 189143.8AppointedTitular Bishop of Sidyma
8 Sep 189144.0Ordained BishopTitular Bishop of Sidyma
17 Aug 190558.0AppointedBishop of Oklahoma, USA
21 Feb 192476.5DiedBishop of Oklahoma, USA

MicroData Summary for Theophile Meerschaert:
Bishop Theophile Meerschaert (born , died ) Bishop of Oklahoma

  • a priest for 52.2 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 518

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013