Catholic-Hierarchy DC

Bishop Miguel Angel Machado y Escobar

Deceased

Bishop Emeritus of San Miguel

Titular Bishop of Selemselae


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1897BornSan Salvador
30 Jan 192123.3Ordained PriestPriest
25 Sep 194244.9AppointedBishop of San Miguel, El Salvador
15 Nov 194245.0Ordained BishopBishop of San Miguel, El Salvador
10 Jan 196870.2ResignedBishop of San Miguel, El Salvador
10 Jan 196870.2AppointedTitular Bishop of Selemselae
3 Oct 198385.9DiedBishop Emeritus of San Miguel, El Salvador

MicroData Summary for Miguel Angel Machado y Escobar:
Bishop Miguel Angel Machado y Escobar (born , died ) Bishop Emeritus of San Miguel

  • a priest for 62.7 years
  • a bishop for 40.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013