Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rafael Valladares y Argumedo

Deceased

Auxiliary Bishop of San Salvador

Titular Bishop of Curubis


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1913BornOpico
23 Mar 194026.9Ordained PriestPriest of San Salvador, El Salvador
18 Aug 195643.3AppointedAuxiliary Bishop of San Salvador, El Salvador
18 Aug 195643.3AppointedTitular Bishop of Curubis
18 Nov 195643.6Ordained BishopTitular Bishop of Curubis
31 Aug 196148.3DiedAuxiliary Bishop of San Salvador, El Salvador

MicroData Summary for Rafael Valladares y Argumedo:
Bishop Rafael Valladares y Argumedo (born , died ) Auxiliary Bishop of San Salvador

  • a priest for 21.4 years
  • a bishop for 4.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 104

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013