Catholic-Hierarchy DC

Bishop Martino Matronola, O.S.B. †

Deceased

Abbot Emeritus of Montecassino, Italy

Titular Bishop of Turres in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1903Born
23 Mar 192622.3ProfessedMember of Order of Saint Benedict
29 Sep 192925.9Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
24 May 197167.5AppointedAbbot of Montecassino, Italy
21 Mar 197773.3AppointedTitular Bishop of Turres in Numidia
8 May 197773.5Ordained BishopTitular Bishop of Turres in Numidia
8 Jan 198379.1RetiredAbbot of Montecassino, Italy
20 May 199490.5DiedAbbot Emeritus of Montecassino, Italy

MicroData Summary for Martino Matronola (VIAF: 35489817)
Bishop Martino Matronola O.S.B. (born , died ) Abbot Emeritus of Montecassino

EventPlace
Birth PlaceCassino

  • a priest for 64.6 years
  • a bishop for 17.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • prof: CB, 3 May 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast