Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Casoria

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for Sacraments and Divine Worship

Cardinal-Priest of San Giuseppe in via Trionfale


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1908BornAcerra, Italy
21 Dec 193022.2Ordained PriestPriest of Acerra, Italy
9 Apr 196960.5AppointedSecretary of the Congregation of the Discipline of the Sacraments
6 Jan 197263.3AppointedTitular Archbishop of Forum Novum
13 Feb 197263.4Ordained BishopTitular Archbishop of Forum Novum
2 Feb 197364.3AppointedSecretary of the Congregation for the Causes of Saints
24 Aug 198172.9AppointedPro-Prefect of the Congregation for Sacraments and Divine Worship
2 Feb 198374.3AppointedCardinal-Deacon of San Giuseppe in via Trionfale
2 Feb 198374.3Elevated to Cardinal
3 Feb 198374.3AppointedPrefect of the Congregation for Sacraments and Divine Worship
8 Apr 198475.5RetiredPrefect of the Congregation for Sacraments and Divine Worship
5 Apr 199384.5AppointedCardinal-Priest of San Giuseppe in via Trionfale
8 Feb 200192.4DiedPrefect Emeritus of the Congregation for Sacraments and Divine Worship

MicroData Summary for Giuseppe Casoria:
Cardinal Giuseppe Casoria (born , died ) Prefect Emeritus of Sacraments and Divine Worship

  • a priest for 70.1 years
  • a bishop for 29.0 years
  • a cardinal for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013