Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul James Mason

Bishop of Great Britain, Military


Events

DateAgeEventTitle
6 Nov 1962 Born
25 Jul 199835.7Ordained PriestPriest of Southwark, England, Great Britain
23 Apr 201653.4AppointedAuxiliary Bishop of Southwark, England, Great Britain
23 Apr 201653.4AppointedTitular Bishop of Skálholt
31 May 201653.5Ordained BishopTitular Bishop of Skálholt
9 Jul 201855.6AppointedBishop of Great Britain, Military
12 Sep 201855.8InstalledBishop of Great Britain, Military

MicroData Summary for Paul James Mason
Bishop Paul James Mason (born ) Bishop of Great Britain, Military

EventPlace
Birth PlaceNorth Shields, Northumberland, Diocese of Hexham and Newcastle, England
Ordained PriestOur Lady and St. Edmund, Church, Backworth, Newcastle upon Tyne, Diocese of Hexham and Newcastle, England
Ordained BishopSaint George, Cathedral, Southwark, London, Archdiocese of Southwark, England

Please contact the Bishop through the Military Ordinariate of Great Britain, Military.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 23 Apr 2016
  • ob: CB, 23 Apr 2016
  • c2: CB, 31 May 2016
  • c34: CB, 1 Jun 2016
  • mn/c1: CL, 1 Jun 2016
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 228, Number 18,929
  • loc: CL, 25 Jan 2018
  • ab: Bollettino, 9 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 18 Aug 2018

Quantcast