Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raimundo María Julián Manguán-Martín y Delgado, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Verapaz, Cobán

Titular Bishop of Turris in Proconsulari


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1882BornCaleruega, Spain
18 Sep 189715.7ProfessedMember of Order of Friars Preachers
31 Mar 190624.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
16 May 194462.4AppointedAuxiliary Bishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
16 May 194462.4AppointedTitular Bishop of Trocmades
3 Sep 194462.7Ordained BishopTitular Bishop of Trocmades
14 Nov 194563.9AppointedBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
Apr 1951³69.2AppointedApostolic Administrator of El Petén, Guatemala
11 Jul 195674.5ResignedApostolic Administrator of El Petén, Guatemala
28 May 196684.4ResignedBishop of Verapaz, Cobán, Guatemala
28 May 196684.4AppointedTitular Bishop of Turris in Proconsulari
8 Dec 197593.9DiedBishop Emeritus of Verapaz, Cobán, Guatemala

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Raimundo María Julián Manguán-Martín y Delgado:
Bishop Raimundo María Julián Manguán-Martín y Delgado O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Verapaz, Cobán

  • a priest for 69.7 years
  • a bishop for 31.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013