Catholic-Hierarchy DC

Bishop Janos Majorosy

Deceased

Auxiliary Bishop of Kalocsa

Titular Bishop of Knin


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1831BornAl-Debrö
20 Jul 185524.0Ordained DeaconDeacon
22 Jul 185524.0Ordained PriestPriest
27 Jul 188554.0AppointedAuxiliary Bishop of Kalocsa, Hungary
27 Jul 188554.0AppointedTitular Bishop of Knin, Croatia
26 Nov 190473.4DiedAuxiliary Bishop of Kalocsa, Hungary

MicroData Summary for Janos Majorosy:
Bishop Janos Majorosy (born , died ) Auxiliary Bishop of Kalocsa

  • a priest for 49.3 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 555

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013