Catholic-Hierarchy DC

Lajos Cardinal Haynald

Deceased

Archbishop of Kalocsa

Cardinal-Priest of Santa Maria degli Angeli


Events

DateAgeEventTitle
3 Oct 1816BornSzécsény, Hungary
13 Oct 183923.0Ordained DeaconDeacon of Esztergom, Hungary
15 Oct 183923.0Ordained PriestPriest of Esztergom, Hungary
15 Mar 185235.4AppointedCoadjutor Bishop of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen, Romania
15 Mar 185235.4AppointedTitular Bishop of Hebron
15 Aug 185235.9Ordained BishopTitular Bishop of Hebron
15 Oct 185236.0SucceededBishop of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen, Romania
12 Sep 186447.9ResignedBishop of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen, Romania
22 Sep 186448.0AppointedTitular Archbishop of Cartagine
5 Apr 186750.5SelectedArchbishop of Kalocsa, Hungary
17 May 186750.6ConfirmedArchbishop of Kalocsa, Hungary
12 May 187962.6Elevated to Cardinal
22 Sep 187963.0AppointedCardinal-Priest of Santa Maria degli Angeli
4 Jul 189174.8DiedArchbishop of Kalocsa, Hungary

MicroData Summary for Lajos Haynald:
Cardinal Lajos Haynald (born , died ) Archbishop of Kalocsa

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 38.9 years
  • a cardinal for 12.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 185, and Page 215
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 300, and Page 561
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 50
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 May 1879

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013