Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paulo Lopes de Faria

Deceased

Archbishop Emeritus of Diamantina, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
24 Feb 1931BornIgaratinga
8 Dec 195726.8Ordained PriestPriest
7 Nov 198049.7AppointedAuxiliary Bishop of Niterói, Rio de Janeiro, Brazil
7 Nov 198049.7AppointedTitular Bishop of Thelepte
27 Dec 198049.8Ordained BishopTitular Bishop of Thelepte
16 Dec 198352.8AppointedBishop of Itabuna, Baia, Brazil
2 Aug 199564.4AppointedCoadjutor Archbishop of Diamantina, Minas Gerais, Brazil
14 May 199766.2SucceededArchbishop of Diamantina, Minas Gerais, Brazil
30 May 200776.3RetiredArchbishop of Diamantina, Minas Gerais, Brazil
16 Jul 200978.4DiedArchbishop Emeritus of Diamantina, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for Paulo Lopes de Faria:
Archbishop Paulo Lopes de Faria (born , died ) Archbishop Emeritus of Diamantina

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 28.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 May 2007
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013