Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ivan Latyševskyj

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Ivano-Frankivsk [Stanisławów] (Ukrainian), Ukraine

Titular Bishop of Adada


Events

DateAgeEventTitle
17 Oct 1879Born
20 Oct 190728.0Ordained PriestPriest of Ivano-Frankivsk [Stanisławów] (Ukrainian), Ukraine
24 Nov 192950.1AppointedAuxiliary Bishop of Ivano-Frankivsk [Stanisławów] (Ukrainian), Ukraine
24 Nov 192950.1AppointedTitular Bishop of Adada
26 Jan 193050.2Ordained BishopTitular Bishop of Adada
27 Nov 195778.1DiedAuxiliary Bishop of Ivano-Frankivsk [Stanisławów] (Ukrainian), Ukraine

MicroData Summary for Ivan Latyševskyj
Bishop Ivan Latyševskyj (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Ivano-Frankivsk [Stanisławów]

EventPlace
Birth PlaceBohorodcany

  • a priest for 50.1 years
  • a bishop for 27.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Number 15,264
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1930, Number 3
  • opd/c1: CB, 16 May 2015
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 66, Additions/Corrections (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast