Catholic-Hierarchy DC

Bishop François Lapierre, P.M.E.

Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
16 Jul 1941 Born
18 Dec 196524.4Ordained PriestPriest of Société des Missions-Étrangères
28 May 199149.8AppointedSuperior General of Société des Missions-Étrangères
7 Apr 199856.7AppointedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
16 Jun 199856.9Ordained BishopBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
29 Jun 201775.9RetiredBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

MicroData Summary for François Lapierre
Bishop François Lapierre P.M.E. (born ) Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe

EventPlace
Birth PlaceBromont

Please contact the Bishop through the Diocese of Saint-Hyacinthe.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 2011, Page 624
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Number 13,338
  • r: Bollettino, 29 Jun 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 29 Jun 2017