Catholic-Hierarchy DC

Bishop Edward Quentin Jennings

Deceased

Bishop Emeritus of Thunder Bay, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
4 Oct 1896BornSaint John, New Brunswick
17 Dec 192529.2Ordained PriestPriest of Edmonton, Alberta, Canada
22 Mar 194144.5AppointedAuxiliary Bishop of Vancouver, British Columbia, Canada
22 Mar 194144.5AppointedTitular Bishop of Sala
11 Jun 194144.7Ordained BishopTitular Bishop of Sala
22 Feb 194649.4AppointedBishop of Kamloops, British Columbia, Canada
14 May 195255.6AppointedBishop of Fort William, Ontario, Canada
18 Sep 196973.0RetiredBishop of Fort William, Ontario, Canada
18 Sep 196973.0AppointedTitular Bishop of Assidona
23 Nov 197074.1ResignedTitular Bishop of Assidona
22 Oct 198084.0DiedBishop Emeritus of Thunder Bay, Ontario, Canada

MicroData Summary for Edward Quentin Jennings:
Bishop Edward Quentin Jennings (born , died ) Bishop Emeritus of Thunder Bay

  • a priest for 54.8 years
  • a bishop for 39.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013