Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Jacques Marie Jacquemin

Deceased

Bishop Emeritus of Bayeux (-Lisieux)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1902BornVerdun
3 Apr 192624.2Ordained PriestPriest
20 Dec 195149.9AppointedCoadjutor Bishop of Bayeux (-Lisieux), France
20 Dec 195149.9AppointedTitular Bishop of Cartennae
25 Mar 195250.2Ordained BishopTitular Bishop of Cartennae
29 Oct 195452.8AppointedBishop of Bayeux (-Lisieux), France
10 Dec 196967.9ResignedBishop of Bayeux (-Lisieux), France
10 Dec 196967.9AppointedTitular Bishop of Elvas
10 Dec 197068.9ResignedTitular Bishop of Elvas
20 Dec 197573.9DiedBishop Emeritus of Bayeux (-Lisieux), France

MicroData Summary for André Jacques Marie Jacquemin:
Bishop André Jacques Marie Jacquemin (born , died ) Bishop Emeritus of Bayeux (-Lisieux)

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 23.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013