Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edward Francis Hoban

Deceased

Bishop of Cleveland, Ohio


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1878BornChicago
11 Jul 190325.0Ordained PriestPriest of Chicago, Illinois, USA
21 Nov 192143.4AppointedAuxiliary Bishop of Chicago, Illinois, USA
21 Nov 192143.4AppointedTitular Bishop of Colonia in Armenia
21 Dec 192143.5Ordained BishopTitular Bishop of Colonia in Armenia
10 Feb 192849.6AppointedBishop of Rockford, Illinois, USA
15 May 192849.9InstalledBishop of Rockford, Illinois, USA
14 Nov 194264.4AppointedCoadjutor Bishop of Cleveland, Ohio, USA
14 Nov 194264.4AppointedTitular Bishop of Lystra
2 Nov 194567.3SucceededBishop of Cleveland, Ohio, USA
13 Jul 195173.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Cleveland, Ohio, USA
22 Sep 196688.2DiedBishop of Cleveland, Ohio, USA

MicroData Summary for Edward Francis Hoban:
Archbishop Edward Francis Hoban (born , died ) Bishop of Cleveland

  • a priest for 63.2 years
  • a bishop for 44.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab/i/d: Website of the Diocese, 4 Dec 2011
  • b: Annuario Pontificio, Year 1966, Page 116
  • ab/rock: CB, 6 Nov 2011
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 97

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013