Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andreas Suwiyata Henrisoesanta, S.C.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tanjungkarang


Events

DateAgeEventTitle
7 Jun 1935BornWonosari
2 Jul 196126.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
29 Aug 197540.2AppointedAuxiliary Bishop of Tanjungkarang, Indonesia
29 Aug 197540.2AppointedTitular Bishop of Ubaba
11 Feb 197640.6Ordained BishopTitular Bishop of Ubaba
18 Apr 197943.8AppointedBishop of Tanjungkarang, Indonesia
6 Jul 201277.0RetiredBishop of Tanjungkarang, Indonesia
10 Mar 201680.7DiedBishop Emeritus of Tanjungkarang, Indonesia

MicroData Summary for Andreas Suwiyata Henrisoesanta
Bishop Andreas Suwiyata Henrisoesanta S.C.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Tanjungkarang

  • a priest for 54.6 years
  • a bishop for 40.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • r: Bollettino, 6 Jul 2012
  • ln/d: CB, 10 Mar 2016
  • mn: CB, 13 Mar 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 15 Mar 2016