Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco de Guruceaga Iturriza

Deceased

Bishop Emeritus of La Guaira


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1928BornValencia
14 Aug 196032.5Ordained PriestPriest of Opus Dei
31 Mar 196739.2AppointedAuxiliary Bishop of Ciudad Bolívar, Venezuela
31 Mar 196739.2AppointedTitular Bishop of Villa Regis
21 May 196739.3Ordained BishopTitular Bishop of Villa Regis
18 Jun 196941.4AppointedBishop of Margarita, Venezuela
2 Oct 197345.7AppointedBishop of La Guaira, Venezuela
18 Oct 200173.7ResignedBishop of La Guaira, Venezuela
10 Feb 201284.0DiedBishop Emeritus of La Guaira, Venezuela

MicroData Summary for Francisco de Guruceaga Iturriza:
Bishop Francisco de Guruceaga Iturriza (born , died ) Bishop Emeritus of La Guaira

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 44.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013