Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Diego María Gómez Tamayo

Deceased

Archbishop Emeritus of Popayán

Titular Archbishop of Dionysiana


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1891BornAranzazu
25 Mar 191523.9Ordained PriestPriest
1 Feb 193442.8AppointedBishop of Pasto, Colombia
6 May 193443.1Ordained BishopBishop of Pasto, Colombia
22 Apr 194453.0AppointedArchbishop of Popayán, Colombia
12 Sep 196473.4ResignedArchbishop of Popayán, Colombia
12 Sep 196473.4AppointedTitular Archbishop of Dionysiana
2 Sep 197180.4DiedArchbishop Emeritus of Popayán, Colombia

MicroData Summary for Diego María Gómez Tamayo:
Archbishop Diego María Gómez Tamayo (born , died ) Archbishop Emeritus of Popayán

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013