Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raúl Zambrano Camader

Deceased

Bishop of Facatativá


Events

DateAgeEventTitle
18 Jun 1921BornPopayán
25 Jun 194423.0Ordained PriestPriest of Popayán, Colombia
29 Dec 195635.5AppointedAuxiliary Bishop of Popayán, Colombia
29 Dec 195635.5AppointedTitular Bishop of Risinium
19 Mar 195735.8Ordained BishopTitular Bishop of Risinium
26 Apr 196240.9AppointedBishop of Facatativá, Colombia
18 Dec 197251.5DiedBishop of Facatativá, Colombia

MicroData Summary for Raúl Zambrano Camader:
Bishop Raúl Zambrano Camader (born , died ) Bishop of Facatativá

  • a priest for 28.5 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013