Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agenor Girardi, M.S.C. †

Deceased

Bishop of União da Vitória, Parana, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1952Born
2 Feb 197927.0First VowsMember of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
1 Feb 198229.9Perpetual VowsMember of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
9 May 198230.2Ordained DeaconDeacon of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
5 Sep 198230.5Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
22 Dec 201058.8AppointedAuxiliary Bishop of Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil
22 Dec 201058.8AppointedTitular Bishop of Furnos Maior
25 Mar 201159.1Ordained BishopTitular Bishop of Furnos Maior
6 May 201563.2AppointedBishop of União da Vitória, Parana, Brazil
12 Jun 201563.3InstalledBishop of União da Vitória, Parana, Brazil
8 Feb 201866.0DiedBishop of União da Vitória, Parana, Brazil

MicroData Summary for Agenor Girardi
Bishop Agenor Girardi M.S.C. (born , died ) Bishop of União da Vitória

EventPlace
Birth PlaceOrléans, Diocese of Orléans, France
Death PlacePorto União, Diocese of União da Vitória, Parana
Buried Place (Original)Cathedral, União da Vitória, Diocese of União da Vitória, Parana

  • a priest for 35.4 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 22 Dec 2010
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 205, Number 16,972
  • ab: Bollettino, 6 May 2015
  • i: CB, 6 May 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast