Catholic-Hierarchy DC

Bishop Guy Étienne Germain Gaucher, O.C.D. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Bayeux (-Lisieux)

Titular Bishop of Rota


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1930BornTournan-en-Brie
17 Mar 196333.0Ordained PriestPriest
3 Oct 196838.5ProfessedPriest of Order of Discalced Carmelites
27 Aug 198656.4AppointedBishop of Meaux, France
19 Oct 198656.6Ordained BishopBishop of Meaux, France
7 May 198757.1ResignedBishop of Meaux, France
7 May 198757.1AppointedAuxiliary Bishop of Bayeux (-Lisieux), France
7 May 198757.1AppointedTitular Bishop of Rota
1 Jul 200575.3RetiredAuxiliary Bishop of Bayeux (-Lisieux), France
3 Jul 201484.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Bayeux (-Lisieux), France

MicroData Summary for Guy Étienne Germain Gaucher:
Bishop Guy Étienne Germain Gaucher O.C.D. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Bayeux (-Lisieux)

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 190, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 4 Jul 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015