Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurice-Paul-Jules Rousseau

Deceased

Bishop Emeritus of Laval

Titular Bishop of Ausafa


Events

DateAgeEventTitle
11 Jan 1893BornSaint Sulpice près de Blois
5 Apr 191926.2Ordained PriestPriest
22 Jun 194350.4AppointedAuxiliary Bishop of Blois, France
22 Jun 194350.4AppointedTitular Bishop of Isba
25 Aug 194350.6Ordained BishopTitular Bishop of Isba
3 Nov 194552.8AppointedBishop of Mende, France
14 Jun 195057.4AppointedBishop of Laval, France
28 Feb 196269.1ResignedBishop of Laval, France
28 Feb 196269.1AppointedTitular Bishop of Ausafa
29 Sep 196774.7DiedBishop Emeritus of Laval, France

MicroData Summary for Maurice-Paul-Jules Rousseau:
Bishop Maurice-Paul-Jules Rousseau (born , died ) Bishop Emeritus of Laval

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 24.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013