Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis Henri Marie Ferrand

Deceased

Archbishop Emeritus of Tours


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1906BornLoches
1 Sep 192923.7Ordained PriestPriest of Tours, France
11 Jan 195448.0AppointedBishop of Saint-Jean-de-Maurienne, France
24 Feb 195448.1Ordained BishopBishop of Saint-Jean-de-Maurienne, France
17 Apr 195650.3AppointedCoadjutor Archbishop of Tours, France
17 Apr 195650.3AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
28 Oct 195650.8SucceededArchbishop of Tours, France
9 Sep 198074.7RetiredArchbishop of Tours, France
9 May 200397.4DiedArchbishop Emeritus of Tours, France

MicroData Summary for Louis Henri Marie Ferrand:
Archbishop Louis Henri Marie Ferrand (born , died ) Archbishop Emeritus of Tours

  • a priest for 73.7 years
  • a bishop for 49.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013