Catholic-Hierarchy DC

Bishop Josef Freundorfer

Deceased

Bishop of Augsburg


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1894BornBischofsmais
29 Jun 192025.8Ordained PriestPriest of Passau, Germany
9 Jul 194954.8AppointedBishop of Augsburg, Germany
21 Sep 194955.0Ordained BishopBishop of Augsburg, Germany
11 Apr 196368.6DiedBishop of Augsburg, Germany

MicroData Summary for Josef Freundorfer:
Bishop Josef Freundorfer (born , died ) Bishop of Augsburg

  • a priest for 42.7 years
  • a bishop for 13.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 78

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015