Catholic-Hierarchy DC

Bishop Werner Freistetter

Bishop of Austria, Military


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1953 Born
9 Oct 197925.9Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
16 Apr 201561.4AppointedBishop of Austria, Military
11 Jun 201561.6Ordained BishopBishop of Austria, Military
28 Jun 201965.6AppointedApostolic Administrator of Gurk, Austria
2 Feb 202066.2CeasedApostolic Administrator of Gurk, Austria

MicroData Summary for Werner Freistetter
Bishop Werner Freistetter (born ) Bishop of Austria, Military

EventPlace
Birth PlaceLinz
Ordained BishopAssumption of Mary, Cathedral, Wiener Neustadt

Please contact the Bishop through the Military Ordinariate of Austria, Military.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 16 Apr 2015
  • ob: CB, 16 Apr 2015
  • c2: CB, 29 May 2015
  • c3+: CB, 11 Jun 2015
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 223, Number 18,504
  • ab: Bollettino, 28 Jun 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast