Catholic-Hierarchy DC

Bishop Augustín Fischer-Colbrie

Deceased

Bishop of Košice


Events

DateAgeEventTitle
16 Oct 1863BornZeliezovce [Zseliz]
19 Oct 188522.0Ordained DeaconDeacon of Esztergom, Hungary
20 Mar 188622.4Ordained PriestPriest of Esztergom, Hungary
27 Dec 190441.2SelectedCoadjutor Bishop of Košice, Slovakia
28 Jan 190541.3ConfirmedCoadjutor Bishop of Košice, Slovakia
28 Jan 190541.3AppointedTitular Bishop of Dometiopolis
12 Mar 190541.4Ordained BishopTitular Bishop of Dometiopolis
1 Feb 190642.3AppointedApostolic Administrator of Košice, Slovakia
22 May 190743.6SucceededBishop of Košice, Slovakia
17 May 192561.6DiedBishop of Košice, Slovakia

MicroData Summary for Augustín Fischer-Colbrie:
Bishop Augustín Fischer-Colbrie (born , died ) Bishop of Košice

  • a priest for 39.2 years
  • a bishop for 20.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 14
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 116

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013