Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurentius Mayer

Deceased

Auxiliary Bishop of Wien {Vienna}

Titular Bishop of Dioclea


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1828BornMarkgrafneusiedl
5 Aug 185325.0Ordained PriestPriest of Wien {Vienna}, Austria
11 Jan 189970.5AppointedAuxiliary Bishop of Wien {Vienna}, Austria
11 Jan 189970.5AppointedTitular Bishop of Dioclea
22 Jan 189970.5Ordained BishopTitular Bishop of Dioclea
13 May 191283.8DiedAuxiliary Bishop of Wien {Vienna}, Austria

MicroData Summary for Laurentius Mayer:
Bishop Laurentius Mayer (born , died ) Auxiliary Bishop of Wien {Vienna}

  • a priest for 58.8 years
  • a bishop for 13.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 246

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013