Catholic-Hierarchy DC

Bishop Settimio Arturo Ferrazzetta, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Bissau


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1924BornSelva di Progno
1 Jul 195126.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
21 Mar 197752.3AppointedBishop of Bissau, Guinea-Bissau
19 Jun 197752.5Ordained BishopBishop of Bissau, Guinea-Bissau
27 Jan 199974.1DiedBishop of Bissau, Guinea-Bissau

MicroData Summary for Settimio Arturo Ferrazzetta:
Bishop Settimio Arturo Ferrazzetta O.F.M. (born , died ) Bishop of Bissau

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 21.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013