Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Walter Estabrook

Deceased

Auxiliary Bishop of United States of America, Military

Titular Bishop of Flenucleta


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1944BornKingston, NY
30 May 196925.0Ordained PriestPriest of Albany, New York, USA
7 May 200460.0AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
7 May 200460.0AppointedTitular Bishop of Flenucleta
3 Jul 200460.1Ordained BishopTitular Bishop of Flenucleta
4 Feb 201267.7DiedAuxiliary Bishop of United States of America, Military

MicroData Summary for Joseph Walter Estabrook:
Bishop Joseph Walter Estabrook (born , died ) Auxiliary Bishop of United States of America, Military

  • a priest for 42.7 years
  • a bishop for 7.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 176, Number 14,649
  • d: Website of the Diocese, 4 Feb 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013