Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marino Marini

Deceased

Bishop Emeritus of Orvieto

Titular Archbishop of Palmyra


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1804BornAscoli nel Piceno
19 Jun 185753.3AppointedTitular Archbishop of Palmyra
12 Jul 185753.3Ordained BishopTitular Archbishop of Palmyra
14 Aug 185753.4AppointedApostolic Delegate to Argentina
14 Aug 185753.4AppointedApostolic Delegate to Bolivia
14 Aug 185753.4AppointedApostolic Delegate to Chile
14 Aug 185753.4AppointedApostolic Delegate to Uruguay
14 Aug 185753.4AppointedApostolic Delegate to Paraguay
27 Mar 186561.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Orvieto, Italy
15 Oct 187167.6ResignedBishop of Orvieto, Italy
17 Oct 187167.6AppointedTitular Archbishop of Palmyra
15 Apr 188581.1DiedBishop Emeritus of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Marino Marini:
Archbishop Marino Marini (born , died ) Bishop Emeritus of Orvieto

  • a bishop for 27.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 436, and Page 575

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013