Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vittorio D’Alessi

Deceased

Bishop of Concordia (Sagittaria)


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1884BornCastagnole di Paese
12 Mar 191025.3Ordained PriestPriest of Treviso, Italy
5 Apr 194459.3AppointedTitular Bishop of Lyrbe
18 May 194459.4Ordained BishopTitular Bishop of Lyrbe
10 Oct 194560.8AppointedBishop of Concordia (Sagittaria), Italy
9 May 194964.4DiedBishop of Concordia (Sagittaria), Italy

MicroData Summary for Vittorio D’Alessi:
Bishop Vittorio D’Alessi (born , died ) Bishop of Concordia (Sagittaria)

  • a priest for 39.2 years
  • a bishop for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1946
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013