Catholic-Hierarchy DC

Bishop Isidore-François-Joseph Colombert, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}

Titular Bishop of Samosata


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1838BornSainte-Marie-du-Bois, France
30 May 186325.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
15 Feb 187233.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}, Viet Nam
15 Feb 187233.9AppointedTitular Bishop of Samosata
25 Jul 187234.3Ordained BishopTitular Bishop of Samosata
1 Dec 187335.7SucceededVicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}, Viet Nam
31 Dec 189456.8DiedVicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}, Viet Nam

MicroData Summary for Isidore-François-Joseph Colombert:
Bishop Isidore-François-Joseph Colombert M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Western Cochin {Cocincina Occidentale}

  • a priest for 31.6 years
  • a bishop for 22.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 497

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013