Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Xavier Cloutier

Deceased

Bishop of Trois Rivières, Québec


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1848BornSainte-Geneviève de Batiscan
22 Sep 187223.9Ordained PriestPriest
8 May 189950.5AppointedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
25 Jul 189950.7Ordained BishopBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
18 Sep 193485.9DiedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada

MicroData Summary for François-Xavier Cloutier:
Bishop François-Xavier Cloutier (born , died ) Bishop of Trois Rivières

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 566

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013