Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michel-Thomas Labrecque

Deceased

Bishop Emeritus of Chicoutimi, Québec

Titular Bishop of Helenopolis in Bithynia


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1849BornSt.-Anselme
28 May 187626.4Ordained PriestPriest
189242.0AppointedPrefect of Golfe St-Laurent, Québec, Canada
8 Apr 189242.3AppointedBishop of Chicoutimi, Québec, Canada
22 May 189242.4Ordained BishopBishop of Chicoutimi, Québec, Canada
190353.0ResignedPrefect of Golfe St-Laurent, Québec, Canada
11 Nov 192777.9RetiredBishop of Chicoutimi, Québec, Canada
11 Nov 192777.9AppointedTitular Bishop of Helenopolis in Bithynia
3 Jun 193282.4DiedBishop Emeritus of Chicoutimi, Québec, Canada

MicroData Summary for Michel-Thomas Labrecque:
Bishop Michel-Thomas Labrecque (born , died ) Bishop Emeritus of Chicoutimi

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 40.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 201

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013