Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-François Richer dit Laflèche

Deceased

Bishop of Trois Rivières, Québec


Events

DateAgeEventTitle
4 Sep 1818BornSte-Anne-de-la-Pérade
7 Jan 184425.3Ordained PriestPriest
23 Nov 186648.2AppointedCoadjutor Bishop of Trois Rivières, Québec, Canada
23 Nov 186648.2AppointedTitular Bishop of Anthedon
25 Feb 186748.5Ordained BishopTitular Bishop of Anthedon
30 Apr 187051.7SucceededBishop of Trois Rivières, Québec, Canada
14 Jul 189879.9DiedBishop of Trois Rivières, Québec, Canada

MicroData Summary for Louis-François Richer dit Laflèche:
Bishop Louis-François Richer dit Laflèche (born , died ) Bishop of Trois Rivières

  • a priest for 54.5 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 105, and Page 566

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013