Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alphonse Liguori Chaupa

Deceased

Bishop Emeritus of Kimbe


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1959BornUvol
10 Jan 198727.4Ordained PriestPriest of Rabaul, Papua New Guinea
24 Jun 200040.9AppointedAuxiliary Bishop of Rabaul, Papua New Guinea
24 Jun 200040.9AppointedTitular Bishop of Turris Tamalleni
30 Sep 200041.1Ordained BishopTitular Bishop of Turris Tamalleni
4 Jul 200343.9AppointedBishop of Kimbe, Papua New Guinea
19 Jan 200848.4ResignedBishop of Kimbe, Papua New Guinea
21 Mar 201656.6DiedBishop Emeritus of Kimbe, Papua New Guinea

MicroData Summary for Alphonse Liguori Chaupa
Bishop Alphonse Liguori Chaupa (born , died ) Bishop Emeritus of Kimbe

  • a priest for 29.1 years
  • a bishop for 15.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 19 Jan 2008
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Number 13,847
  • d: CB, 15 Apr 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 16 Apr 2016