Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Murray Chatlain

Archbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba


Events

DateAgeEventTitle
19 Jan 1963 BornSaskatoon
15 May 198724.3Ordained PriestPriest of Saskatoon, Saskatchewan, Canada
23 Jun 200744.4AppointedCoadjutor Bishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada
14 Sep 200744.7Ordained BishopCoadjutor Bishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada
10 May 200845.3SucceededBishop of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada
6 Dec 201249.9AppointedArchbishop of Keewatin-Le Pas, Manitoba, Canada
6 Dec 201249.9AppointedApostolic Administrator of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada
15 Oct 201350.7ResignedApostolic Administrator of Mackenzie-Fort Smith, Northwest Territories, Canada

MicroData Summary for Murray Chatlain:
Archbishop Murray Chatlain (born ) Archbishop of Keewatin-Le Pas

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Keewatin-Le Pas.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 23 Jun 2007
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 190, Number 15,508
  • ab: Bollettino, 6 Dec 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Apr 2014