Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Chow Chi-shih (Ceuzisce, Zhou Ji-shi), C.M. †

Deceased

Archbishop of Nanchang [Nanchang]


Events

DateAgeEventTitle
23 Jan 1892BornSialkwongyang
191522.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
29 Jun 191927.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
26 Mar 193139.2AppointedVicar Apostolic of Paotingfu, China
26 Mar 193139.2AppointedTitular Bishop of Cratia
2 Aug 193139.5Ordained BishopTitular Bishop of Cratia
11 Apr 194654.2AppointedBishop of Baoding [Paoting], China
18 Jul 194654.5AppointedArchbishop of Nanchang [Nanchang], China
1972²79.9DiedArchbishop of Nanchang [Nanchang], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Joseph Chow Chi-shih (Ceuzisce, Zhou Ji-shi):
Archbishop Joseph Chow Chi-shih (Ceuzisce, Zhou Ji-shi) C.M. (born ) Archbishop of Nanchang [Nanchang]

  • a priest for 52.5 years
  • a bishop for 40.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013