Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Cheng (Tcheng)

Deceased

Vicar Apostolic of Süanhwafu

Titular Bishop of Sozusa in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1881BornTs'ao-kia-yao
13 Mar 190423.0Ordained PriestPriest
28 Mar 192847.1AppointedVicar Apostolic of Süanhwafu, China
28 Mar 192847.1AppointedTitular Bishop of Sozusa in Palaestina
2 Jul 192847.3Ordained BishopTitular Bishop of Sozusa in Palaestina
25 Aug 193554.5DiedVicar Apostolic of Süanhwafu, China

MicroData Summary for Pierre Cheng (Tcheng):
Bishop Pierre Cheng (Tcheng) (born , died ) Vicar Apostolic of Süanhwafu

  • a priest for 31.4 years
  • a bishop for 7.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1936
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013