Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juvenal Porcayo Uribe

Deceased

Bishop of Tapachula, Chiapas


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1917Born
20 Jul 194124.2Ordained PriestPriest
3 Jul 197659.2AppointedBishop of Tapachula, Chiapas, México
8 Sep 197659.3Ordained BishopBishop of Tapachula, Chiapas, México
30 Jun 198366.2DiedBishop of Tapachula, Chiapas, México

MicroData Summary for Juvenal Porcayo Uribe:
Bishop Juvenal Porcayo Uribe (born , died ) Bishop of Tapachula

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013