Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ugo Camozzo

Deceased

Archbishop Emeritus of Pisa

Titular Archbishop of Hirina


Events

DateAgeEventTitle
28 Nov 1892BornMilano
29 May 191522.5Ordained PriestPriest of Venezia {Venice}, Italy
17 Aug 193845.7AppointedBishop of Rijeka (-Opatija), Croatia
21 Sep 193845.8Ordained BishopBishop of Rijeka (-Opatija), Croatia
13 Jan 194855.1AppointedArchbishop of Pisa, Italy
22 Sep 197077.8RetiredArchbishop of Pisa, Italy
22 Sep 197077.8AppointedTitular Archbishop of Hirina
7 Jul 197784.6DiedArchbishop Emeritus of Pisa, Italy

MicroData Summary for Ugo Camozzo:
Archbishop Ugo Camozzo (born , died ) Archbishop Emeritus of Pisa

  • a priest for 62.1 years
  • a bishop for 38.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 7 May 2014